Jitka Vachtová - tréninky plavání

Tréninky plavání

Tréninky plavání

Níže jsou popsány obecné i specifické informace týkající se tréninků, které nabízím. Najdete zde informace typu: kdy se setkáme, kde se setkáme, jak se poznáme, co si vzít s sebou do bazénu apod. Kromě povídání o trénincích a mých doporučeních jsou zde obsaženy i klíčové informace. V současné době nabízím pouze individuální výuku plavání. Ten nejdůležitější výtah informací budete mít ještě přehledně sepsán na faktuře.

Ačkoli je tato stránka celkem obsažná, prosím o její kompletní přečtení, ať předejdeme případným nejasnostem. Další informace najdete ještě v obchodních podmínkách a v ceníku.

Tréninky jsou pouze pro dospělé

Zaměřuji se na dospělé starší 18 let. Plavání pro děti a mládež nenabízím. Mám sice na tréninky pro děti a mládež oprávnění, ale z důvodu přilišné odpovědnosti za nezletilé si trénovat děti netroufám a doporučuji rodičům kontaktovat plavecké školy, které se na děti přímo zaměřují. Podmínkou účasti na mých trénincích je plnoletost a svéprávnost plavce/neplavce. Níže popsaný průběh plavecké lekce je zcela přizpůsoben právě této věkové skupině.

Plaveme v bazénu Šutka

Mé tréninky plavání standardně probíhají v Aquacentru Šutka. U individuálních tréninků plaveme v prostoru vyhrazeném pro veřejnost, a to buď v drahách pro kondiční plavce, nebo ve volném prostoru s ostatními plavci. Jedná se o výuku plavání bez pronajaté samostatné dráhy. Při výuce nových plaveckých prvků se pohybujete obvykle pouze v úseku, kde lze dostoupnout. Při plavání plaveckých prvků, které dobře zvládáte, plaveme na celou délku bazénu.

Já jsem obvykle na břehu, ale mohu být i ve vodě

Při výuce jsem buď s vámi ve vodě, nebo vedu výuku z břehu. Lektor může být jak na břehu, tak ve vodě. Rozhodnutí je na mne, nicméně bývám častěji na břehu. Pokud si výslovně budete přát mít výuku vedenou vždy z břehu, tak mi to prosím oznamte předem, jinak ponechávám rozhodnutí čistě na mně. Výuku, kdy budu s vámi ve vodě vám zaručit nemohu. Pokud s vámi občas plavu, tak plavu pouze s těmi nejrychlejšími plavci. S neplavci a poloplavci nejsem ve vodě, jsem vždy na břehu. Počítejte prosím s tím.

jitka-vachtova-plavani-sutka-2015-06-18-3.png

Plavecké pomůcky

U dospělých předpokládám, že jsou plavci. Většina dospělých prošla v ČR základním plaveckým výcvikem. Každého si samozřejmě na první lekci otestuji. Pokud jste neplavec nebo částečný plavec, tak mne na to prosím raději výslovně předem upozorněte. Jako hlavní nadlehčovací pomůcka se v tomto případě používá plavecký pásek, který se zapne kolem pasu. Doporučuji, abyste si pořídili vlastní plavecké pomůcky a brali si je s sebou do bazénu. Zpočátku mohu plavecké nadhlehčovací pomůcky zapůjčit, případně i občas prodat. Pro zlepšení plavecké techniky pracuji hlavně se Speedo destičkou (příp. DENA destičkou) či piškotem a plaveckými ploutvemi. Nicméně nejraději nepoužívám žádné nadlehčovací plavecké pomůcky.

Vaše plavecká výbava

Hned pro první lekci si prosím pořiďte plavecké brýle a plaveckou čepici. Za sebe doporučuji plavecké brýle Speedo Jet nebo podobný typ. Mé oblíbené brýle jsou nyní Speedo Aquapure Mirror a Speedo Fastskin3 Elite mirror. Každému ale může sedět naprosto odlišný typ a odlišná velikost brýlí. Každé brýle je nutné ozkoušet nejprve na sucho v obchodě, ještě než si je koupíte! Plaveckou čepičku doporučuji ze silikonového materiálu, aby netekla voda do uší. Moje oblíbená je plavecká čepička TYR Silicone, která drží výborně na hlavě a je z příjemného materiálu. Plavky volte celodílné, chloru odolné a tréninkové, doporučuji plavky Speedo Endurance+ (páni zvolí v pánské variantě :). Pokud nejste vyloženě na ježka, tak plavecká čepice je obvykle nutností. Budeme potápět hlavu. Každého bez výjimek učím dýchat do vody, pokud to ještě neumí. Styl „prsa paní Radové“, se u mne opravdu neplave, a pokud ano, tak jen kvůli šlapání vody a chvilkové orientaci na hladině. Dámy musí počítat s mokrými či vlhkými vlasy. Čepička se nasazuje již na zcela mokré vlasy, jinak klouže. Když chybí čepice, stékají prameny vody z vlasů přímo do pusy a také více zatéká voda do uší. Nicméně každý by si měl zvyknout jak na zatékání vody do uší, tak i na koukání otevřenýma očima pod vodou i bez plaveckých brýlí. Pro kurzy v pronajaté dráze doporučuji zakoupit rovnou i plavecké ploutve. Zatím je příliš nepoužíváme, ale začnem.

Dioptrické plavecké brýle či čočky

Máte-li dioptrie, pořiďte si prosím kontataktní čočky do bazénu či dipotrické brýle a používejte je v bazénu. Potřebuji, abyste dobře viděli, abyste mne našli bezproblémů v bazénu. Myslím to vážně, je to jedna z mých klíčových podmínek účasti plavce na mých trénincích. Jde tady o vaši bezpečnost i bezpečnost ostatních plavců.

Jak se poznáme?

Spíš poznáte vy mě, než já vás, pokud se ještě neznáme. Pokud jsme domluveni na setkání na recepci (platí pouze u kurzů v pronajaté dráze), tak zatím s sebou nosívám pytel destiček, tak mne poznáte podle něho.

V bazénu, co se týká oblečení, tak mívám na sobě černé jednodílné plavky či černé plavky s nohavičkami nebo při plavání krátký černo-fialový neopren s bílou čepičku či červenou čepičku. Neoprenek nosím, pokud s vámi budu plavat. Jinak můžu mít na sobě i jenom černé plavky. Vždy si s sebou do bazénu beru na břeh zelenou nebo modrou láhev nalgene a sadu destiček označených z boku nápisy „plavco.cz“ či „vyuka-plavani.cz“. Obvykle mívám roztaženy na schůdkách dva ručníky. Tyto věci mívám umístěny na břehu nebo na schůdkách a pohybuji se pak většinou u nich, či v příslušné dráze u nich. Protože se vzájemně neznáme, probíhá setkání na jednoznačně daném místě, a to pod kulatými plaveckými hodinami popsanými níže.

Správný začátek je důležitý, dokonce bych řekla klíčový

Dbejte prosím na to, aby vše fungovalo hned od začátku, abychom se vzájemně našli, abyste platili včas předplatné a nesnažili se mi např. nabízet platbu v hotovosti až na bazéně, pokud se na tom vzájemně předem nedohodnem (např. v případě náhradníka, lastminute apod.). Když to nebude fungovat mimo bazén hned od začátku, těžko nám to pak budeme vzájemně fungovat v bazénu ve vodě. I vzájemná důvěra nelze nařídit, musí se zasloužit a já na nějaké příliš individuální dodatečné úpravy podmínek moc nejsem. Obvykle to vnímám spíš jako vychytralost a nerespekt vůči mně, obzvláště, pokud se ještě ani pořádně neznáme. Někdy opravdu můžete být v časovým presu, ale je to obvykle vaše rozhodnutí, kolik toho na sebe naložíte a zda si vezmete závazek plynoucí z tréninků na sebe či nikoli. Např. včasné předplatné a oboustranné dodržení domluvených termínů považuji za nutnost, aby vůbec tréninky fungovaly.

Já se snažím dohody dodržet a to samé očekávám od vás. Zde je má nabídka na mém webu, podmínky jsou uvedeny ještě blíže na faktuře, buď je akceptujete, nebo ne. Nesnažte se je prosím nějak obcházet a hledat příliš vlastní cestičky. Nemohu s každým individuálně domlouvat vlastní individuální obchodní podmínky či každému vysvětlovat, proč to mám uděláno zrovna takto a proč to nejde obvykle jinak! Někteří obchodníci mají smlouvání v krvi a v lásce, mně to nesedí. Návrhům se nebráním, ale musí být předem oboustranně odsouhlaseny a pokud jsou dobré, tak je zakomponuji jako platné obvykle pro všechny.

Kde se setkáme? Velké plavecké hodiny přímo u vody.

bazén Šutka - plavecké hodiny

Místem setkání číslo jedna jsou plavecké hodiny u 50m bazénu (tj. přímo ty u vody, nikoli ty u recepce). Možná to tu rozepíši skoro jako pro blbce, ale pravdu se skoro vždy najde někdo, kdo to prostě nepochopí či to z nějakého důvodu udělá úplně jinak. Plavecké hodiny jsou vidět na fotkách vzadu na pruhované stěně. Věřím, že pokyn: „Stoupněte si prosím přímo k pruhované stěně pod velké kulaté plavecké hodiny u 50m bazénu v době začátku plavecké lekce a počkejte tam prosím na mne.“ vám bude srozumitelný a že ho dodržíte, ať se zbytečně nehledáme. Opravdu není dobré na mne čekat kdekoli jinde. U individuální tréninků je vždy setkání rovnou u těchto plaveckých hodin přímo u vody bazénu (nikoli u recepce)! Takže pozor na to. Opět místo setkání budete mít uvedeno spolu s bližšími informacemi ještě v pokynech na faktuře. Když nebudete vědět kde a kdy se máme setkat, tak mi radši včas napište či zavolejte, ráda vám odpovím. Proč plavecké hodiny? Plavecké hodiny jsou skoro jediné jednoznačně dané místo přímo u vody v bazénu, kde se můžeme setkat.

Nehrajte si prosím se mnou na schovávanou

Opravdu není dobré si hned na začátku na první lekci hrát na honěnou či schovávanou (např. být ve vodě, na schůdkách, procházet se po bazénu, když se ještě ani neznáme). Já nevím, kde tam pobíháte a nepoznám vás a nebudu oslovovat všechny lidi v bazénu, kteří zrovna neplavou, zda na mne náhodou nečekají. Zbytečně můžete přijít o začátek tréninku nebo mít pak nepříjemnou lektorku, jejíž trpělivost také není nekonečná, když zjistí, že ty důležité věci si plavci dělají „po svém“ a vznikají díky tomu problémy. Prosím o trochu inteligence a respektu. Opravdu pod hodinama, znamená pod hodinama. Je to zhruba jasně definovaný metrový úsek mezi dvěmi železnými pilíři. Když vás napadne nějaký jiný postup, tak sem s ním. Ale mívám víc plavců za sebou v bazénu, takže i první setkání obvykle musí proběnout přímo u vody na nějakém jasně daném místě, a ty hodiny jsou jednoznačné a nikdo pod nimi obvykle nestojí. Možná si budete chvilku připadat pod hodinami jako „blbci“, ale tak to prosím tu chviličku vydržte. Nebo se tam začněte jakoby nic protahovat a dejte si lehký strečing :-), to je považováno za úplně normální a běžné. Nebojte se, nebudete tam čekat dlouho.

Co se stane, když si stoupnu pod ty hodiny?

Já bývám v době začátku plavecké lekce v bazénu. Nechodím pozdě. Když tam někoho pod těmi hodinami uvidím nečinně stát, tak já k němu přijdu a oslovím ho a ověřím si, že čeká na mne. Berte prosím na vědomí, že do té doby, než vás tam objevím či vy objevíte mne, tak můžu plavat v bazénu či být někde v prosporách bazénu (např. občas odbíhám se kouknout do trezoru na telefon – typicky, když má plavec zpoždění). Pod hodinami prosím počkejte vy na mne! Nehraji si tady na žádnou „svoji hru“, „kdo na koho má čekat“, ale vše má své důvody. Takže prosím nečejekte, až mne pod hodinami uvidíte a soupněte si tam prosím jako první. Já v bazénu bývám včas, takže nemějte obavy, že byste tam na mne dlouho čekali, za chvilku bych měla být u vás. Naopak, kdybych čekala pod hodinami já na vás, tak bych se občas načekala… Berte prosím na vědomí, že kdybych náhodou vedla trénink z vody, tak taky mohu plavat v bazénu až do té doby, dokud vás neuvidím stát pod hodinami. Jedna otočka v bazénu mi trvá cca 2 minuty. Do 5 minut bych si vás měla všimnout. Opět nemohu čekat já na vás, protože bych prochladla a byla nemocná, musím se plaváním předem zahřát, protože obvykle s vámi pak plavu podstatně pomalejším tempem, než jsem zvyklá a prochládám. Nicméně většinou již s plavci neplavu a bývám na suchu na břehu.

Pozdní příchody (moje či vaše)

Když byste přišli později, tak si tam soupněte jakmile dorazíte do bazénu, ale předem mi raději dejte vědět formou SMS, že máte zpoždění. Kdybychom se vzájemně nenašli do 5 minut od začátku plavecké lekce, dejte mi prosím vědět na můj telefon (ideálně formou SMS). Počítám, že na tu chvilku byste od těch hodin odběhli do trezoru poslat mi zprávu, a pak byste se opět vrátili pod ty hodiny… Kdyby se stalo, že mne ani do 15 minut po plánovaném začátku plavecké lekce nijak neseženete osobně ani na mobilu, a přesto jste po tu dobu na mne čekali pod hodinami u 50m bazénu, tak považujte lekci za ukončenou. Mohla jsem zaspat či se mi mohlo něco stát a řešili bychom to následně individuálně. Zatím se mi to stalo za dobu co vedu tréninky pouze jednou. Pokud vy nedorazíte do 15 min. (akademická čtvrthodinka) od plánovaného začátku plavecké lekce a nedáte mi do té doby vědět na mobil, co se s vámi děje, tak obvykle považuji plaveckou lekci bez náhrady za uskutečněnou a zároveň z vaší strany za ukončenou.

Kde jinde mne můžete potkat?

Když mne uvidíte a najdete dřív v prostorách bazénu, tak oslovte prosím vy mě. Nejčastěji bývám na schůdkách u svých plaveckých pomůcek nebo si cvičím úplně nahoře nad schůdky na terase, takže tam mne obvykle najdete. Když už se budeme vzájemně znát, tak se můžeme najít i jiným způsobem v bazénu (typicky u mých věcí), ale napoprvé či v případě nějakého problému se setkáním, tak platí pořád KULATÉ PLAVECKÉ HODINY jako místo setkání číslo jedna! Nespoléhejte prosím na to, že budu hledat plavce plavajícího ve vodě.

Bližší informace k jednotlivým typům tréninků a ještě k místu setkání

Plavecké hodiny u 50m bazénu (tj. na břehu u vody) jako setkání číslo jedna platí pro všechny typy tréninků, nicméně u kurzů v pronajaté dráze může setkání proběhnout nejprve ještě i na recepci. Proto zde blíže popíši rozdíly v jednotlivé výuce.

Individuální tréninky a partnerské tréninky

U individuálních tréninků si čip (vstupné do bazénu) platíte sami a sami vstupujete přes turnikety do vnitřích prostor bazénu Šutka (tj. nečekáte na recepci na mne). Bazén (recepce) o tom, že probíhá náš trénink nic prosím neví, jde pouze o dohodu mezi námi dvěma. Vy i já jsme (z hlediska bazénu) obyčejní bazénoví plavci, kteří si zakoupili své vstupné. Bazénu je „jedno“, zda tam člověk učí jako lektor na břehu či plave, ale musí si zaplatit vstup. Proto na vrátnici nedostanete k našemu domluvenému tréninku žádné informace. Já i vy si kupujeme své vstupné do bazénu, mně platíte pouze za trénink. Takže vás ve výsledku vyjde trénink o vaše vstupné dráž, mě zase o moje vstupné klesá můj zisk z oddučeného tréninku, který jste mi zaplatili. I z hlediska skupinek je to to samé. Já i účastníci skupinky jsme obyčejnými návštěvníky bazénu a platíme si každý vlastní vstupné a samostatně nezávisle vstupujeme do vnitřních prostor bazénu.

S účastníky individuálních tréninků či partnerských tréninků se setkávám přímo u 50m bazénu (tj. na břehu u vody) pod kulatými plaveckými hodinami, které jsou na stěně v prostorách bazénu. Obzvláště to platí pro první setkání, kdy se ještě vzájemně neznáme. Sektání by mělo probíhat přesně v době začátku plaveckého tréninku, tj. jste již u bazénu v plavkách a celí osprchovaní. Dámy i pánové si prosím osprchují předem nejenom tělo, ale i vlasy. Pokud na skupinku přijdete později, tak počítejte s tím, že mne tam musíte již v bazénu sami najít. Měla bych tam být a vést trénink z břehu či ve vodě. Je třeba, abyste dali o sobě vědět a přidali se k nám.

Další setkání u individuálních tréninků a u skupinových tréninků již nebývá problém a většinou už probíhá u schůdků u 50m bazénu, kde mívám své věci. Kdybych tam usnula či ležela čekajíce na vás, tak mne prosím probuďte…:-) Kdyby ale byl problém a vy jste mne nemohli najít, tak platí pořád výše uvedené plavecké hodiny.

Mohu jít sám do vody?

Pro neplavce a poloplavce prosím platí, že na mne čekají prosím vždy na břehu a do vody jdou teprve na můj pokyn! Pro všechny účastníky tréninků platí, že do vody bez mého pokynu během plavecké lekce neskákají! Skoky do bazénu jsou možné pouze po dohodě se mnou, a to na můj bezprostřední pokyn pouze v místech, kde je dostatečná hloubka a kde je to povoleno návštěvním řádem bazénu. Nechci vidět žádný zlomený vaz či utonulého. Ať jste jakkoli dobří plavci, během lekce mne musíte v tomto směru naprosto poslouchat. Děkuji.

Individuální tréninky

Pokud patříte mezi zdatné plavce, tak u individuální lekce se můžete dopředu před lekcí i rozplavat a ve vodě můžete být ve vodě i po ukončení lekce. Nicméně doporučuji nebýt ve vodě celkově déle než 60 minut. Pokud se budete před lekcí rozplavávat, tak předem upozorňuji, že nehledám plavce ve vodě. V době začátku lekce buď prosím vylezte z vody a stoupněte si pod plavecké hodiny či mne oslovte osobně v bazénu, nebo mi dejte jiným význačným způsobem najevo, že jste připraveni na trénink. Ale platí, že vy hledáte prosím mě, nikoli já vás. Já vás budu hledat jedině na jediném místě, a to je prostor pod plaveckými hodinami u 50m bazénu v době začátku lekce. Opravdu nebudu „lovit“ čepičku ve vodě a zjišťovat, zda jste již v bazénu či nikoli. Když si vás všimnu a jste dochvilní, tak ok. Někdy vím, že na mne plavec čeká např. u okraje bazénu na straně plaveckých hodin, ale jde o individuální nepsanou dohodu, o které musím vědět.

Začátek a konec lekce

Výuka plavání probíhá převážně dopoledne v pracovních dnech. Naprosto zcela vyjímečně se lze se mnou domluvit na jiném čase či dnech. Tréninky mohou mít jednorázový charakter, nebo pravidelný charakter. Spolu se domluvíme na konkrétních termínech a čase. Tyto termíny budete mít napsány na dokladu. Součástí dokladu jsou i základní informace k tréninkům, prosím o jejich pečlivé přečtení. V čase začátku tréninku vás budu očekávat již v plavkách přímo v/u bazénu. Pokud jste plavci, můžete se před tím lehce rozplavat, nicméně i v tomto případě bude rozplavání součástí plaveckého tréninku.

Dodržuji začátek a konec tréninku. Mezi účastníky tréninků mívám 15minutové přestávky. I když přijdete dříve, tak trénink začíná prosím až v předem domluvený čas. Sama potřebuji přestávku na převlečení či případně vlastní zahřátí plaváním svým tempem těsně před lekcí.

Počítejte prosím s tím, že telefon určený pro komunikaci s vámi během plavecké lekce u sebe nemívám, mívám ho v trezůrku. Občas, když účastník výuky nejde (typicky 5 minut po plánovaném začátku lekce), tak odběhnu zpátky do šaten a podívám se na mobil v trezoru co se děje, ale jinak jsem během plavecké lekce (obvykle i před ní a po ní) telefonicky nedostupná. Když byste měli zpoždění, nebo se nemohli dostavit, je nejlepší, když mi pošlete SMS, abych si ji mohla přečíst. Domluvený čas tréninku je oboustranně závazný. Sama na trénincích bývám včas.

Délka plavecké lekce

Individuální a skupinové plavecké lekce nabízím trénink standardně o délce 45 minut. Kdo je zdatnější, může si trénink následně prodloužit samostatně ještě chvíli nad rámec plavecké lekce (např. zařadit si samostatné vyplavání). Trénink delší jak 60 minut se obvykle nedoporučuje ani profesionálním sportovcům.

Na druhou stranu, pokud se někdo bude cítit příliš unaven, můžeme plaveckou lekci zkrátit. Platí se však celých 45 minut. U začátečníků obvykle část lekce probíhá výuka na břehu bazénu, takže na plavání občas zbyde tak 30 minut, což je pro začátek ideální. Postupně se ta doba prodlužuje. Po individuální či skupinové plavecké lekci si můžete užívat bazénu po svém (máte placené vlastní vstupné).

Typický průběh individuálního tréninku

Délka lekce je předem daný souvislý časový blok, během kterého se vám v bazénu věnuji. Do doby lekce se nepočítá pobyt strávený dopravou, ve sprchách v šatnách apod. Jde čistě o čas plavecké lekce přímo v bazénu, ale když přijdete pozdě, je to vaše chyba.

Plavecká lekce má určitý předem daný průběh. Obsahem lekce může například být: poučení, jak se chovat na bazéně, rozcvička či rozplavání, volné plavání, vodní hra, výuka nových plaveckých prvků, ukázka na suchu, ukázka na okraji bazénu, ukázka ve vodě, plavání, potápění, nácvik dýchání, procvičování plaveckých prvků, kontrola plaveckých prvků, oprava chyb, dozor nad vaším plaváním a pobytem ve vodě.

Mějte na paměti, že výuka nových prvků a korekce plaveckého způsobu nezabírá veškerou dobu plavecké lekce. Standardní 45minutová lekce mívá svůj určitý řád, např. rozplavání, opakování, výuka, opakování, hra apod. Typicky je 45minutová lekce rozvržena následovně:

  • úvod do hodiny plavání – (cca 2 minuty),
  • rozplavání (tj. volné plavání + opakování plaveckého způsobu či prvků, které již velice dobře znáte, jde o velice důležitou část – vlastně se jedná o rozcvičku) – (cca 10 až 15 minut),
  • výuka nových plaveckých prvků či opakování plaveckých prvků, které dělají problém – (cca 20 minut),
  • vyplavání a zhodnocení lekce (tj. volné plavání + opakování plaveckého způsobu či prvků, které již velice dobře znáte) – (cca 5 až 10 minut),
  • zhodnocení lekce a závěr – (cca 3 minuty).

Obvykle se při plaveckých lekcích nezaměřuji striktně např. jen na kraul, ale zároveň vás opravuji i při plavání prsou, které plaveme zároveň i při lekcích kraulu pro odpočinek a zahřátí a pro výuku dýchání do vody. Plavecké způsoby a techniky během lekcí hodně střídám a učím vás celkovým plaveckým dovednostem s tím, že se více zaměřuji na to, co chcete aktuálně probrat. Vše souvisí se vším…

Počet lekcí (doporučuji min. 20, ideálně „nekonečno“)

Počet lekcí je individuální. Za sebe doporučuji pravidelný a dlouhodobý trénink, který prakticky nikdy nekončí. Jako minimální sadu doporučuji počítat s alespoň 20 lekcemi. Na tento počet mívám i většinou rozvrženu výuku jednoho plaveckého způsobu, pokud zvládáte již základní plavecké dovednosti. Nicméně již po 4 lekcích byste měli zaznamenat určitý pokrok. Žádný striktní počet lekcí nenařizuji. Počet lekcí, které si objednáte, je na vás. Tempo výuky většinou volím individuální. Nicméně je vhodné se předem domluvit na očekávaném časovém rozsahu výuky, aby se tomuto časovému rozvržení mohl částečně přizpůsobit i trénink. Potřebný počet lekcí lze částečně odhadnout nejdříve po první plavecké lekci s vámi. Aby výuka měla smysl a opravdu jste se něco naučili, tak na základě svých dosavadních zkušeností a obecných doporučení počítejte nejméně s 20 plaveckými lekcemi.

Jak to mají děti

Pro Vaši představu děti mívají výuku rozvrženu do mateřských škol a základních škol po zhruba 10 lekcích, a to 4 × 10 lekcí v mateřské škole + 2 × 10 lekcí v základní škole. Tedy celkem 60 lekcí. Je to takové minimum. Není zde uvažováno o plavání v plaveckém oddíle – tam jsou podmínky nastaveny úplně jinak. Někdo se během této doby naučí tři plavecké způsoby typicky v ČR (prsa, znak, kraul), někdo jen dva (prsa, znak), někdo jeden (prsa). Jedná se pouze o tzv. základní varianty těchto plaveckých způsobů, nikoli o jejich sportovní závodní provedení. Někdo se bohužel nenaučí žádný celý plavecký způsob. Každý je jiný, s jinými dispozicemi a možnostmi, je jinak šikovný. Vše je hodně individuální a chce to čas.

Proč alespoň 20 lekcí (resp. 40 lekcí)?

Po dosavadních zkušenostech doporučuji alespoň 20 lekcí, což při plavání 1 × týdně vychází na 5 měsíců, při nějaké té občasné absenci to bude tak půl roku. Je to doba, za kterou se lze zhruba naučit základům nového plaveckého způsobu, pokud jste již plavci. Vychází to obvykle na půl roku při plavání 1× týdně. Pokud se u mne chcete učit kraul, tak já s kraulem souběžně učím znak. Je to doporučovaná metodika. Takže to pak vychází obvykle na 20 lekcí znak + 20 lekcí kraul. Tedy máme plán na cca jeden rok při trénincích 1× týdně. Po pravdě se skoro těch 20 lekcí učíme plavat hlavně kraulové/znakové nohy. Tam bývá dost často zakopaný pes. Ty ruce jsou tam zpočátku jenom do počtu. Můžeme to trochu dohnat či urychlit ploutvemi, ale ne příliš. Naučit se kraul plavat dobře považuji za celoživotní úkol.

Abyste Vy ani já nebyli příliš vázáni časově i finančně můžete volit a platit u individuální výuky sady po čtyřech lekcích, kdy už bývá vidět na plavci určitý posun dopředu a průběžně pokračovat ve výuce dál. Zároveň považuji za vhodné (zvláště z důvodu ušetření financí), když si sami mezi společné lekce zařadíte vlastní trénink plavání. Pokud jste naprostý začátečník, tak raději v doprovodu někoho dalšího! Když budete plavat např. 2× týdně (jednou se mnou a jednou sami), tak si skvěle zlepšíte kondičku a půjde vám to lépe. Mezi tréninky plavání si dejte alespoň jeden den pauzu. Plavání 1× týdně považuji za naprosté minimum, lepší je plavat 2×, ideálně 3× týdně. A to se bavíme víceméně o rekreačním a kondičním plavání. Závodní plavání je ještě hodně jinde. Když budete mít mezi tréninky dlouhé pauzy, vaše tělo mezitím zapomene, co se již naučilo a budete se vše učit věci znova a znova bez znatelného pokroku…

Pokud chcete využít předplatné sady lekcí u individuální výuky, tak vám doporučuji si zaplatit alespoň 4 plavecké lekce naráz i s ohledem na mé obchodní podmínky výuky. Nejlepší je počítat s kontinuálním průběžným tréninkem. Průběžné tréninky můžete mít 1× týdně, ale lze se domluvit i na tréninku 1× za 14 dnů či 1× za měsíc a během toho můžete plavat a zkoušet si techniky sami. Nicméně pamatujte na to, že pokud budete plavat více sami, tak si můžete zafixovat chyby, které se pak špatně odnaučují. Za ideální pro běžné plavce považuji společný trénink alespoň 1× týdně doplněný ideálně o vlastní tréninky 1× až 2× týdně.

Vše je však hodně individuální. Pokroky závisí také na vašich dosavadních zkušenostech, schopnostech a případně zlozvycích, které se velice špatně odnaučují. Například předpokladem pro výuku kraulu je zvládnuté dýchání do vody a zvládnutý plavecký způsob znak. Pokud tyto prvotní předpoklady u vás chybí, tak výukou strávíme daleko více času.

Mé rozdělení plavců a neplavců podle plavecké úrovně

Plavecká úroveň Charakteristika plavecké úrovně

lepší plavec

Lepší plavec uplave bezproblémů souvisle alespoň 1000 m kraulem do 30 min., umí plavat všemi plaveckými způsoby (prsa – min. 1000 m, kraul – min. 1000 m, znak – min. 500 m, motýlek – min. 25 m) a umí skákat ze startovního bloku. Někdy používám zjednodušené kritérium Cooperova testu 12ti minutového plavání, podle kterého plavec přijatelné úrovně zdatnosti obvykle zvládne uplavat libovolným způsobem alespoň 400 m.

plavec

Plavec uplave bezproblémů souvisle alespoň 200 m libovolným způsobem a zvládne pád do hluboké vody. 200 m by měl být souvislý úsek bez jakéhokoli odpočinku, plavaný bez zjevných známek vyčerpání.

poloplavec

Poloplavec uplave bezproblémů souvisle alespoň 10 m, ale méně než 200 m. Typicky poloplavec uplave např. 25 či 50 m a následně musí odpočívat.

neplavec

Neplavec uplave souvisle méně než 10 m nebo neplave vůbec. Výuka probíhá v relaxačním bazénu nebo ve velkém plaveckém bazénu.

Poznámka: Oficiálně uznávaným krítériem pro to, aby někdo byl označen za plavce je uplavaná souvislá vzdálenost 200 m bez jakéhokoli odpočinku a zjevných známek vyčerpání. Pojem poloplavec příliš literatura nepoužívá. A neplavec je ten, kdo neuplave ani 10 m.