Individuální výuka prsou pro dospělé
Prsa jsou nejpomalejším a nejméně efektivním plaveckým způsobem. V ČR mají však velkou tradici, a tak jsou často prvním plaveckým způsobem, kterým se učí děti plavat. Plavecká lokomoce prsou připomíná žábu. Typické jsou současné pohyby končetin. Pro správné provedení je nutné provádět výdech do vody.
Prsový kop
Prsový kop je docela složitý a málokdo ho provádí opravdu správně. Kolena držíme před výkopem spíše u sebe na šířku ramen. Chodidla se před výkopem vytočí směrem ven do stylu „fajfek“, následně dochází k rotačnímu pohybu v koleni při výkopu chodidly směrem za sebe do strany ven. Švihovým pohybem se nohy vykopnou a dají dynamicky k sobě, chodidla se narovnají a následuje fáze splývání. Vše je pěkně vidět na videu How To Fix a Wonky Breaststroke Kick! | Progression Drills či na videu od SpeedoInternational Speedo Breaststroke Swimming Technique | Kick.
Prsové ruce (záběr)
Začínáme ve splývavé ploze, ruce jsou napnuté vpřed s dlaněmi vedle sebe. Dlaně při záběru opisují víceméně kroužek. Zpočátku směřují lehce do stran na „11 a 1 hodinu“, plynule se postupně zalomí předloktí, prsty směřují směrem ke dnu a snažíme se o tzv. „vysoký loket“. Tento pohyb pohání plavce vpřed a zároveň mu pomáhá vyzvednout trup pro nádech vzhůru. Záběr pažemi není dlouhý, ruce se rychle vrací zpět po obloučku dopředu palci vzhůru opět do splývavé polohy. V době, kdy se ruce pohybují vpřed se plavec nadechuje, pohled směřuje do vody. V době ponoření hlavy jsou již ruce naptuné vředu, dlaně směřují směrem ke dnu. Dlaně se přetočí v závěrečné fázi natažení rukou. Následuje fáze splývání. Vše můžet shlédnout na videu od SpeedoInternational Breaststroke Swimming Technique | Stroke.
Souhra a splývání
Celkem pěkná souhra je vidět ve videu od Skills N' Talents Breaststroke swimming technique. Part 3. The glide. Hezká animace celého plaveckého způsobu prsa je k dispozici ve videu Breaststroke Swimming :: The 5 most important things. Klíčové je v prsou správné načasování rukou, kopu a splývání. Správné načasování s výdechem do vody bývá hlavní korekcí u prsou, kterou se svými plavci obvykle dělám. Samozřejmě vše souvisí i se správným prsovým záběrem a se prsovým kopem. Je to taková skládačka. Kdo již umí plavat prsa
, ale neplave je správně, tak většinou strávíme cca čtyři výukové lekce na základní korekci prsou, aby je plavec neplaval úplně a totálně chybně. Tuto základní korekci obvykle po dohodě prováním i u plavců, kteří se chtějí u mne naučit kraul, protože zpočátku střídáme obvyle kraul a prsa (obzvláště prsa využíváme zpočátku pro rozplavání).
Možný obsah plaveckých lekcí
Přehled výuky je pouze orientační pro Vaši představu, výuka probíhá individuálně. Výuka prsou (či jejich zdokonalení) je možná jak pro plavce, tak i neplavce. Pro výuku je zapotřebí mít zvládnuté základní plavecké dovednosti. Pokud tyto dovednosti zvládnuté nemáte, tak jejich nácvik průběžně zařazuji do tréninků. Výuka prsou je individuální, takže ho mohou navštěvovat mírně pokročilí začátečníci prsou až středně pokročilí plavci prsou i závodní plavci. Jde zpravidla o pravidelné domluvené tréninkové jednotky.
Plavecké předpoklady (minimální požadovaná plavecká úroveň) |
Předpokládaný obsah tréninků (rozpis je pouze orientační) |
---|---|
Předpoklady plavecké výuky:
|
Hrubý nástin obsahu plaveckých lekcí:
Výuka je zaměřena převážně na prsa. Výuka prsou může být průběžně prokládána základy dalších plaveckých způsobů. |
Cíl: U neplavců je prvním cílem uplavat alespoň 10 m souvisle prsy (obvykle se u dospělých povede kolem 15 m). U poloplavce se zaměřujeme na uplavání prvních 50 m i v hloubce a následně o prodlužování uplavané souvislé vzdálenosti na 200 m, která je hranicí pro plavce. U plavců jde v prvé řadě o zlepšení plavecké techniky prsou, následuje trénink vytrvalosti, při kterém se postupně prodlužuje uplavaná vzdálenost. Je třeba si uvědomit, že teprve v poslední řadě se záměrně snažíme zvýšit rychlost. Po zvládnutí prsou doporučuji se věnovat znaku nebo kraulu. Výuka je individuální, takže ho mohou navštěvovat mírně pokročilí začátečníci prsou až středně pokročilí plavci prsou i závodní plavci. Jde zpravidla o pravidelné domluvené tréninkové jednotky. |
Pro většinu plavců je vhodné volit pravidelné a dlouhodobé tréninky alespoň 1 × týdně se mnou po delší dobu, které je vhodné doplnit vaším samostatným plaváním tak, abyste měli celkově tréninky plavání v rozsahu alespoň 2 × či nejlépe 3 × týdně vždy s přestávkou mezi tréninky.
Prsa pro naprosté neplavce
Kdo se chce naučit prsa a je naprostým neplavcem, kterému ještě chybí zvládnutí základních plaveckých dovedností, tak mějte na paměti, že z mých zkušeností je to tak na rok až dva roky tréninku o rozsahu 1 × týdně se mnou s tím, že po této době se obvykle z neplavce stane poloplavec, který uplave alespoň 10 m v kuse bez jakýchkoli pomůcek. I děti, než se naučí prsa, tak mívají za sebou kolem 60 lekcí (např. 20 až 40 lekcí základních plaveckých dovedností + 20 lekcí prsou). Rok má cca 40 týdnů, takže to je rok a půl při tréniních 1 × týdně, pokud by nevypadl ani jeden týden. Když občas nějaký trénink vypadne
, jsou to hned dva roky. Je najivní si myslet, že Vám to půjde o mnoho lépe než dětem, opak bývá pravdou. Někdo z dospělých dá i za jeden rok 50 m i v hloubce, někdo třeba je 15 m, někdo dá prsy 15 m za dva roky, ale i to je velký úspěch. Základní úspěch u neplavců je, když alespoň jeden rok jsou schopni chodit pravidelně alespoň 1 × týdně na tréninky. To už klobouk dolů. Když začnou chodit 2 × týdně na tréninky, tak super. To většina lidí nedokáže, a proto se také většina lidí v dospělosti nenaučí plavat. Chybí jim sebedisciplína. Problém není v plavání, zakopaný pes bývá v sebedisciplíně a v návycích. Takže pokud neplavec dělá již nějaký jiný sport dvakrát třikrát týdně, tak má způlky vyhráno a naučí se obvykle i plavat. Kdo nic nedělá a není zvyklý dělat žádný sport pravidelně, tak je to fakt hodně těžký… Znamená to pro něj značné vystoupení z komfortní zóny
. Jít 1 × týdně do bazénu i za špatného počasí, to stojí neplavce pak hodně přemáhání, jedním slovem HRŮZA. Takže se zamyslete nad tím, zda jste ochotni pro to něco udělat, nebo raději budete doma sedět na zadku a plavat se nikdy nenaučíte. Prvním nutným předpokladem toho, abyste se naučili plavat, je dostat své tělo do bazénu či k vodě a k trenérovi.
Jakmile se zvládne uplavat prvních pár metrů (10 až 15 m) správnou technikou, tak už máte téměř vyhráno a prakticky jde pak už jen
o to postupně prodlužovat vzdálenost a zvyšovat vytrvalost. Samozřejmě další trénink může trvat roky než se z vás stane plavec se vším všudy. Stále doporučuji aby další trénink probíhal alespoň 1 × týdně pod dozorem trenéra + abyste si již sami chodili do bazénu. Mám zkušenosti, že po zdolání prvních 15 m se lidé hodně rychle rozplavou, obzvláště pokud trénují pak i sami, a třeba i za pár dalších tréninků dají najednou celou 50 m. Pokud se budete učit prsa jako svůj první plavecký způsob, tak mějte na paměti, že jde o druhý nejnáročnější plavecký způsob (hned po motýlku). I kraul by měl být lehčí na naučení než prsa. Ale já za sebe prsa stejně zatím preferuji jako první plavecký způsob, který učím neplace, pokud nechtějí jinak.
Celkově naučit se plavat rozhodně není žádný fofr a chce to trpělivost a sebedisciplínu. Popravdě, většina lidí to vzdá po pár plaveckých lekcí a do zdárného konce to dotáhne, dle mého odhadu, tak 5 až 10 procent zájemců. Pokud někdo již dělal nějaký sport, tak je to značná výhoda a jeho šance na úspěch v plavání se rapidně zvyšuje. Tito lidé jsou zvyklí na to, že ve sportu není nic zadarmo a že musí pro to něco dělat a že není všechno hned a že se nesmí vzdávat hned při každém neúspěchu a že je třeba vytrvat. Jak říká Pavel Moric: Štěstí není pro každýho
, tak ani plavání není pro každého
. Je to na Vás! Návyk sportovat a umět si užívat sport včetně té dřiny, kterou sport přináší a ochota pravidelně chodit do bazénu, je za mne klíčová pro úspěch. Odměna se pak většinou dostaví ve formě dobrého pocitu, postupných úspěchů a endorfínků vyplavených při plavání. Dejte si jen pozor, aby vám ty endorfínky neuplavaly v bazénu, když se zrovna vyplavují :-).
Pokud začne neplavec navštěvovat bazén i mimo naše tréninky, tak může dvakrát až třikrát dobu nutnou pro úspěch v plavání zkrátit. Opět platí, že doba, za jakou se lidé naučí prsa, je individuální a nedá se určit předem a neměla by být rozhodující. Plavání by Vás mělo hlavně bavit a naplňovat včetně cesty, která vede k výsledku. Cesta samotná však nemusí být úplně jednoduchá a může být plná překážek, obzvláště na začátku. Berte to tak, že cesta je cíl. Je to o tom pravidelném, příjemném pohybu a ne o tom, že jednou budu umět plavat, a pak můžu jít domů a do bazénu či vody už nevkročím…
Prsa pro plavce, kteří mají zájem primárně o kraul
Zdokonalení prsou obvykle zařazuji mezi první tréninky i u plavců, kteří se chtějí věnovat primárně kraulu. Obvykle základní korekce plaveckého způsobu prsa, aby byly plavány bez hrubých chyb, vyžaduje u plavců čtyři až deset lekcí, je to však individuální. Na druhou stranu spoustu věcí, které potřebujeme v prsou budeme potřebovat i v kraulu a zpočátku budeme kombinovat kraul a prsa i při výuce kraulu. Těch pár lekcí úvodních navíc stojí za to, abyste prsa plavali celkem dobře a bez hrubých chyb. Nerada vidím kraulaře, kteří prsa umí naprosto příšerně a bohužel to bývá dost časté. Takže dejte pár lekcí prsou se mnou a vaše technika by se měla rapidně zlepšit a s menším úsilím budete plavat rychleji. Nebudou to pak prsa, za která byste se měli stydět. Ve většině případů to budou to prsa, která vypadají slušně, budou rychlá a budou zdravější pro tělo.
Prsa pro plavce, kteří se je chtějí naučit prsa opravdu dobře
Je otázka, co to je dobře
? Pro výraznější zlepšení prsou doporučuji si pro prsa vyhradit alespoň 20 lekcí u plavců, tedy u těch, kteří již prsy dokáží uplavat alespoň 200 m v kuse bez problémů. Pro zvládnutí závodní varianty
prsou bývá zapotřebí obvykle podstatně více času. Na druhou stranu umět fakt velice dobře prsa, pokud nejste závodní plavci prsou, nevidím jako naprosto klíčové. Prsa, je vhodné umět v rozumné míře dobře, abyste si s nimi neničili zdraví a byly vám zdraví prospěšná. Dobrá technika vede k dobré rychlostí plavání za relativně malého úsilí. Na druhou stranu prsa nelze považovat za nejlepší a nejzdravější plavecký způsob, a to hlavně kvůli kolenům. Jakmile se prsa zvládnou v rozumné míře dobře, tak bývá vhodnější se orientovat více na kraul a znak a případně výhledově i motýlek. Kraul a znak jsou zdravější na kolena i záda než prsa. Ideální je pak umět všechny plavecké způsoby rozumným způsobem a ty pak střídat a být všestranný. Až budete umět všechny plavecké způsoby rozumně dobře, tak se případně specializujte na jeden konkrétní plavecký způsob a ten pilujte k dokonalosti za podpory všech ostatních plaveckých způsobů. V plavání vše souvisí se vším a příliš brzká a hluboká specializace nepřináší dobré výsledky. Takže za mne prsa ano v rozumné míře, ale pak hlavně znak a kraul.
Poznámka: Oficiálně uznávaným krítériem pro to, aby někdo byl označen za plavce je uplavaná souvislá vzdálenost 200 m bez jakéhokoli odpočinku a zjevných známek vyčerpání. Pojem poloplavec příliš literatura nepoužívá. A neplavec je ten, kdo neuplave ani 10 m.