Jitka Vachtová - tréninky plavání

Plavecká výbava

Základní plavecká výbava

Do bazénu budete potřebovat minimálně: plavky, ručník, brýle a čepičku. Plavky a ručník asi již nějaké obvykle máte. Kdybyste čepičku a brýle neměli, mohu je pro začátek půjčit. Pořiďte si ale prosím co nejdříve svojí základní plaveckou výbavu, pokud ji ještě nemáte, neobejdeme se bez ní. Občas mohu i nějaké starší použité věci prodat za levnější ceny.

Výběr konkrétních plaveckých pomůcek je na vás, zde je pouze mé doporučení na výbavu, kterou mám zakoupenu a jsem s ní spokojena. V tabulce je přehledně vidět, co je nutné a které věci jsou vhodné pro plavce a neplavce.

Plavecká výbava Nutná výbava Plavecká výbava
vhodná pro plavce
Plavecká výbava
vhodná pro neplavce
tréninkové plavky ano ano ano
ručník ano ano ano
plavecké brýle ano ano (mohu půjčit pro první trénink) ano (mohu půjčit pro první trénink)
plavecká čepička ano ano (mohu půjčit pro první trénink) ano (mohu půjčit pro první trénink)
Antifogový sprej ne ano ano
plavecký piškot a plavecká deska ne ano (mohu půjčit) ano (mohu půjčit)
tréninkové ploutve ne ano ne/ano
čelní šnorchl ne ano ne
plavecké packy ne ano (mohu půjčit) ne
plavecká taška ne ano (pokud máte víc věcí) ano (pokud máte víc věcí)
plavecký piškot a plavecká deska ne ano (mohu půjčit či prodat starší) ano (mohu půjčit či prodat starší)
krátký neoprenek pro neplavce a „zmrzlé“ plavce ne ne/ano ano
plavecký pásek a vodní nudle pro neplavce ne ne ano (mohu půjčit či prodat starší)

Tréninkové plavky

Bez plavek se fakt neobejdeme, do bazénu by vás bez nich ani nepustili. Pravděpodobně již nějaké své plavky máte. I tak zvažte koupi tréninkových plavek, které vám vydrží a ve kterých se vám bude dobře plavat. Plavky volte raději celodílné, chloru odolné a tréninkové. Doporučuji dámské sportovní plavky Speedo Endurance Medalist, které jsou z Endurance+ materiálu. Páni zvolí v pánské variantě např. pánské plavky Speedo Endurance+ Jammer. Pánskou variantu ozkoušenou osobně nemám :). Materiál Endurance+ od Speeda je skvělý, teplý, pevný a vydrží.

Ručník

Příjemné jsou sice froté ručníky, nicméně do bazénu se celkem hodí rychleschnoucí ručníky z mikrovlákna o větší velikosti, abyste se do něj mohli schovat i nazí. Jsou skladné a lehké. Když jsou plné vody, jdou vyždímat v ruce. Jejich nevýhodou je, že trochu méně sají a nejsou tak na tělo příjemné jako z froté, ale i tak jim dávám do bazénu přednost. Levně je nakoupíte například v Decathlonu.

Plavecké brýle

Každý si prosím pořiďte plavecké brýle, ať už jste naprostý začátečník či pokročilý plavec. Pro začátky vám mohou stačit plavecké brýle Speedo Jet v modré či černé variantě nebo podobný typ. Jinou barevnou variantu těchto brýlí nedoporučuji, buď se tyto varianty mlží či netěsní tak dobře. Modrá varianta je nejlepší, nemlží se tolik a celkem dobře těsní. Brýle Speedo Jet nosím pravidelně do bazénu jako náhradní brýle a můžu je půjčit na ozkoušení. Nejsou drahé, sedí většině lidí a nešlápnete s nimi úplně vedle. Na druhou stranu to není žádný zázrak, pravděpodobně si časem koupíte jiné. Pro začátky tyto brýle ale stačí. Mají dobrý poměr cena/výkon. Mé oblíbené brýle, se kterými plavu, jsou nyní Speedo Aquapure Mirror a Speedo Fastskin3 Elite mirror.

Každému může sedět naprosto odlišný typ a odlišná velikost brýlí. Každé brýle je nutné ozkoušet nejprve na sucho v obchodě, ještě než si je koupíte! Kupte si je ve specializovaných obchodech, kde vám prodejci poradí. Počítejte s lehkými otisky kolem očí, které vám brýle způsobí, je to daň za plavání. Zde jsou mé tipy a zkušenosti pro nákup plaveckých brýlí.

Máte-li dioptrie, pořiďte si prosím do bazénu kontataktní čočky či dioptrické plavecké brýle a používejte je v bazénu. Potřebuji, abyste dobře viděli, abyste mne našli bez problémů v bazénu. Dobrý zrak je jednou z mých klíčových podmínek účasti plavce na mých trénincích. Jde tady o vaši bezpečnost i o bezpečnost ostatních plavců. Kdo čočky nesnese, může si nechat zhotovit dioptrické brýle. Nicméně čočky lze ale bez problémů nosit do bazénu a plavat s nimi, pokud máte plavecké brýle. Vhodnější jsou jednorázové čočky, které po návštěvě bazénu vyhodíte.

Plavecká čepička

Plaveckou čepičku doporučuji ze silikonového materiálu, aby netekla voda do uší. Moje oblíbená je plavecká čepička TYR Silicone, která drží výborně na hlavě a je z příjemného materiálu. Je vhodnější volit světlé barvy, které jsou dobře vidět v bazénu i na otevřené vodě. Čepičky se liší velikostí a použitým materiálem. Některé materiály kloužou. Je dobré, když ji dokážete přetáhnout přes uši, neteče pak voda do uší.

Pokud nejste vyloženě na ježka, tak plavecká čepice je obvykle nutností. Budeme potápět hlavu. Každého bez výjimek učím dýchat do vody, pokud to ještě neumí. Styl „prsa paní Radové“ se u mne opravdu neplave, a pokud ano, tak jen kvůli šlapání vody a chvilkové orientaci na hladině. Dámy musí počítat s mokrými či vlhkými vlasy. Čepička není primárně určena pro ochranu vlasů proti namočení, stejně budete mít po plavání vlasy mokré či vlhké. Čepička se nasazuje již na zcela mokré vlasy, jinak klouže. Když chybí čepice, stékají prameny vody z vlasů přímo do pusy a také více zatéká voda do uší. Nicméně každý by si měl zvyknout jak na zatékání vody do uší, tak i na koukání otevřenýma očima pod vodou i bez plaveckých brýlí.

Plaveckou čepičku a plavecké brýle považuji v bazénu za nutnost. Pro toho, kdo si nechce pořídit plaveckou čepičku a brýle či váhá s jejich nákupem, je určen tento můj článek: Proč plavat s čepičkou a plaveckými brýlemi.

Antifogový sprej

Aby se brýle nemlžily je vhodné použít antifogový sprej. Ne každý funguje dobře, ne každý vůbec funguje. Zatím se mi nejvíce osvědčil antifog Arena Antifog Spray Swim. Další mé zkušenosti s tím, jak zabránit mlžení brýlí najdete v mém článku: Mlžení plaveckých brýlí.

Plavecký piškot a plavecká deska

Pro zlepšení plavecké techniky a výuku dýchání pracuji hlavně s plaveckou destičkou a s plaveckým piškotem. Destičku či piškot obvykle beru do bazénu, proto si je kupovat přímo nemusíte. Pokud však chcete trénovat i sami, doporučuji koupit minimálně piškot. Plavecký piškot TYR Pull Float (teda v modro-bílé barvě) je můj nejoblíbenější. Je vyroben z velmi lehkého materiálu, je souměrný, takže jej můžete použít místo destičky, lze dát mezi nohy do rozkroku a přitom si nohy uzamknout kotníky do sebe. Jediná jeho nevýhoda je, že se snadno otlačí a je na něm vidět každá rýha, prostě zas tak dlouho nevydrží. Přesto u mne vede.

Z plaveckých desek mám pak nejraději plaveckou desku Mad Wave Stream, nicméně obvykle ji nenosím z důvodu, že je těžší a větší. Pokud toho nechcete do bazénu tahat příliš, volte symetrický piškot, poslouží vám i jako destička.

Tréninkové ploutve

Pro plavce, kteří se chtějí naučit znak a kraul nebo již plavou kraul, doporučuji zakoupit plavecké ploutve. Z plaveckých ploutví doporučuji nejvíce pro začátky ploutvičky od BornToSwim, které seženete v různých barvách: modré, zelené, růžové, žluté či oranžové. Další informace najdete v mém článku: Jaké koupit plavecké ploutve? Dle mého názoru ploutve BornToSwim jsou skvělé pro začátky. Potřebujeme krátké, tréninkové a měkké ploutve.

Čelní šnorchl

Pro plavání, výuku kraulu a zdokonalení plavecké techniky kraulu je vhodný též čelní šnorchl. Chvíli trvá, než si na něj plavec zvykne, ale tento čas se nám bohatě vrátí. Potřebujeme čelní šnorchl, kde je trubice zepředu ve středu čela. Šnorchl určený pro potápění, u něhož je trubice vedená bokem, není pro rychlostní plavání vhodný. Já mám koupený centrální šnorchl Speedo a plavecký čelní šnorchl Finis. Speedo doporučuji ženám, Finis mužům. Speedo počítá s oněco menší hlavou i pusou. Finis je o něco větší, počítá s větší hlavou. Nicméně ke šnorchlu Finis je k dispozici víc různých nástavců a náhradních dílů. Klip (skřipec) na nos si nekupujte, potřebovat ho nebudeme.

Plavecké packy

Plavecké packy jsou vhodné až u pokročilejších plavců. Packy používám nejraději „rychlonasazovačky“ Finis Agility Paddle Floating Yellow ve střední velikosti (dva puntíky). Sednou ženám i mužům. Beru je obvykle na bazén a mohu je půjčit.

Plavecká taška

Abyste to všechno měli kam dát, tak si můžete zakoupit vak na plavecké pomůcky Speedo Mesh Bag. Je prodyšný, lehký a plavecké pomůcky v něm snadno uschnou. Nejhezčí je dle mého nározu v černé barvě.

Krátký neoprenek pro neplavce a „zmrzlé“ plavce

Voda v bazénu má teplotu takovou, aby plavci nebyla zima při permanentním intenzivním pohybu. Jakmile se v bazénu víc stojí než plave, tak je zima. Také si myslím, že teplota vody v bazénu vyhovuje více mužům, než ženám. Prostě a jednoduše, v bazénu vám může být lehce zima. Stačí, aby se chvíli ve vodě postálo, a je to. V bazénu je třeba se hýbat.

Neplavci a věčně „zmrzlí“ plavci mohou zvážit koupi krátkého neoprenku. Berte však na vědomí, že z hlediska plaveckého řádu se obvykle v bazénech může plavat pouze v plavkách a plavčík vám může nošení neoprenu zakázat. Nicméně většinou je krátký neopren v bazénech plavčíky tolerován, celkem běžně ho v bazénech používají trenéři, pokud jsou se svými klienty ve vodě, aby sami ve vodě neprochládali.

Pro naprosté začátečníky neplavce doporučuji si krátký neopren pořídit a plavat v něm. Neoprenek je vhodný též pro hodně hubené plavce (typicky ženy), kterým je věčně ve vodě zima. Neopren zajistí při lekci plavání lepší telepný komfort a zároveň příjemně nadlehčí. Při intenzivnějším plavání v něm bývá již vedro a také pohyblivost těla v neoprenu je o malinko horší, než při plavání v plavkách. Plavání v plavkách je celkově pohodlnější.

Plavecký pásek a vodní nudle pro neplavce

Plavecký pásek a vodní nudle jsou typické plavecké pomůcky pro neplavce. Pokud jste neplavec nebo částečný plavec, tak mne na to prosím raději výslovně předem upozorněte. Jako hlavní nadlehčovací pomůcka se v tomto případě používá plavecký pásek, který se zapne kolem pasu. Tento pásek je sice určen pro děti, ale ten největší lze použít i pro dospělé, pokud se dopne kolem pasu. Zrovna plaveckých pásků mám hodně, ráda je za nižší cenu prodám. Lze použít i vodní nudle, ale ta může sklouznout a pořád si jí musíte na těle hlídat. Pásek považuji za lepší, alespoň pro úplné začátky. Jakmile to půjde, budeme plavat bez něho. Pokud se za pásek budete stydět, můžeme to zkusit ihned od začátku bez něj, nicméně plavání bude obtížnější a riziko, že výuku plavání vzdáte bude spíše větší než menší… Jinak pro výuku základních plaveckých dovedností se zpočátku nepoužívají žádné nadlehčovací pomůcky.

{block scripts} {/block}