Plavecká výbava

Základní plavecká výbava

Do bazénu budete potřebovat minimálně: plavky, ručník, brýle a čepičku, ale obvykle budete též potřebovat piškot či plaveckou desku a ploutve. Pořiďte si prosím co nejdříve svojí základní plaveckou výbavu, pokud ji ještě nemáte. Občas mohu i nějaké starší použité věci prodat za levnější ceny. Pokud se chcete naučit kraul či znak, ale i prsa, tak doporučuji rovnou zakoupit minimálně i tréninkové ploutve. Nemusíte je mít hned na první trénink, ale výhledově ano.

Výběr konkrétních plaveckých pomůcek je na vás. Zde je pouze mé doporučení na výbavu, kterou mám z velké části zakoupenu a jsem s ní spokojena. Uvedená výbava plně pokryje potřeby začátečníků až středně pokročilých rekreačních plavců. Obecně mezi osvědčené a nejznámější plavecké značky patří Speedo a Arena, ale to vůbec neznamená, že veškeré výrobky od nich jsou nejlepší, a že vám nemohou vyhovovat u některého sortimentu více jiné sportovní značky. Značku Speedo a Arena volte hlavně tehdy, když nevíte o konkrétní jiné značce, která by mohla vyhovovat lépe.

Vhodnost plaveckých pomůcek s ohledem na vyspělost plavce

Plavecká výbava Nutná výbava Vhodné pro plavce Vhodné pro neplavce
tréninkové plavky ano ano ano
ručník ano ano ano
plavecké brýle ano ano ano
Antifogový sprej ne ano ano
plavecká čepička ano ano ano
plavecký piškot a plavecká deska ano ano ano
tréninkové ploutve ano ano ano
čelní šnorchl ne ano ne
plavecké packy ne ano ne
krátký neoprenek pro neplavce
(neoprenové plavky)
pro neplavce: ano;
pro plavce: ne
pro „zmrzlé“ plavce: ano;
obecně: ne
ano!!!
plavecká taška (mashbag) ne ano ano
plavecké hodinky ne ano ano
špunty do uší ne ano, v případě problémů s ušima ano, v případě problémů s ušima
olejíček po plavání ne ano ano
plavecká bójka ne ano ano

V tabulce je přehledně vidět, co je nutné a které věci jsou vhodné pro plavce a neplavce. Některé věci z toho mohu po dohodě zapůjčit či prodat své starší a mnou již nepoužívané.

Tréninkové plavky

Bez plavek se fakt neobejdeme, do bazénu by vás bez nich ani nepustili. Pravděpodobně již nějaké své plavky máte. I tak zvažte koupi tréninkových plavek, které vám vydrží a ve kterých se vám bude dobře plavat. Plavky volte raději celodílné, chloru odolné a tréninkové. Pro dámy doporučuji dámské sportovní plavky Speedo Eco Endurance+ Medalist Black, které jsou z Endurance+ materiálu. Páni zvolí v pánské variantě např. pánské plavky Speedo Essentials Endurance+ Jammer Black. Pánskou variantu ozkoušenou osobně nemám :). Materiál Endurance+ od Speeda je skvělý, teplý, pevný a vydrží léta.

Ručník

Příjemné jsou sice froté ručníky, nicméně do bazénu se celkem hodí rychleschnoucí ručníky z mikrovlákna o velikosti alespoń 80 × 130 cm, abyste se do něj mohli schovat i nazí. Jsou skladné a lehké. Když jsou plné vody, jdou vyždímat v ruce. Jejich nevýhodou je, že trochu méně sají a nejsou na tělo tak příjemné jako ručníky z froté, ale i tak jim dávám do bazénu přednost. Levně je nakoupíte například v Decathlonu.

Plavecké brýle

Každý si prosím pořiďte plavecké brýle, ať už jste naprostý začátečník či pokročilý plavec. Za sebe doporučuji značku Speedo. Nyní plavu v brýlích Speedo Fastskin Hyper Elite Mirror (v jejich předchozí modelové variantě), ale ty se mi už dost mlží. Dále používám Speedo Aquapure Mirror – ty mám nejraději a byly vyrobeny s technologíí IQfit. I po letech sedí svěle a po aplikaci antifogu se nemlží. Téměř identické jsou aktuálně prodávané brýle Speedo Aquapure vyrobené též technologií IQfit, doporučuji jejich bílo-kouřovou variantu. Kdybych si teď měla kupovat brýle pro sebe, obět bych si koupila právě Speedo Aquapure. Pokud již máte určité zkušenosti s výběrem brýlí, tak je vhodné se dívat spíše po závodních variantách brýlí, kterou jsou samozřejmě dražší. Brýle je dobré vkládat do pouzdra, aby se skla nepoškrábala a nerozlomili jste si omylem nosník Pokud byste chtěli nějakou hodně levnou, ale přesto celkem slušnou variantu brýlí, tak za sebe mohu doporučit brýle Speedo Jet, které též stále používám v jejich modné a kouřové variantě. Tyto brýle Speedo Jet mi léta mi celkem vyhovovaly. Nejlepší se mi zdá jejich modrá varianta (průhledná skla nebrat, ta se mi vždy hodně mlžila).

Je třeba mít na paměti, že každému může sedět naprosto odlišný typ a odlišná velikost brýlí. Každé brýle je nutné ozkoušet nejprve na sucho v obchodě, ještě než si je koupíte! Kupte si je ve specializovaných obchodech, kde vám prodejci poradí. Počítejte s lehkými otisky kolem očí, které vám brýle způsobí, je to daň za plavání. Zde jsou mé tipy a zkušenosti pro nákup plaveckých brýlí.

Máte-li dioptrie, pořiďte si prosím do bazénu kontataktní čočky či dioptrické plavecké brýle a používejte je v bazénu. Potřebuji, abyste dobře viděli, abyste mne našli bez problémů v bazénu. Dobrý zrak je jednou z mých klíčových podmínek účasti plavce na mých trénincích. Jde tady o vaši bezpečnost i o bezpečnost ostatních plavců. Kdo čočky nesnese, může si nechat zhotovit dioptrické brýle. Nicméně čočky lze ale bez problémů nosit do bazénu a plavat s nimi, pokud máte plavecké brýle. Vhodnější jsou jednorázové čočky, které po návštěvě bazénu vyhodíte.

Antifogový sprej

Aby se brýle nemlžily je vhodné použít antifogový sprej. Ne každý funguje dobře, ne každý vůbec funguje. Zatím se mi nejvíce osvědčil antifog Arena Antifog Spray Swim, který není nutné oplachovat a nedráždí oči. Aktuálně v prodeji najdete jeho variantu: ANTIFOG SPRAY AND SWIM. Též je výborný Aqua Sphere Scubapro Antifog. Celkem mi též vyhovuje Swim&Relax, který je k dostání v odpoledních hodinách přímo v krámku Arény na Šutce. Swim&Relax je levný a funkční, brýle se však musí po jeho aplikaci řádně vypláchnout, jinak lehce štípe do očí. Další mé zkušenosti s tím, jak zabránit mlžení brýlí najdete v mém článku: Mlžení plaveckých brýlí. Nejjednodušší varanta je plivnutí si do brýlí, rozpatlání slin po sklíčku a následné vypláchnutí brýlí vodou.

Plavecká čepička

Plaveckou čepičku doporučuji ze silikonového materiálu, aby netekla voda do uší. Moje oblíbená je plavecká čepička TYR Silicone či pro dlouhé vlasy Plavecká čepička TYR Silicone Long, která drží výborně na hlavě a je z příjemného materiálu. Je vhodnější volit světlé barvy, které jsou dobře vidět v bazénu i na otevřené vodě. Já mám oblíbenou bílou barvu. Čepičky se liší velikostí a použitým materiálem. Některé materiály kloužou. Je dobré, když ji dokážete přetáhnout přes uši, neteče pak voda do uší.

Pokud nejste vyloženě na ježka, tak plavecká čepice je obvykle nutností. Budeme potápět hlavu. Každého bez výjimek učím dýchat do vody, pokud to ještě neumí. Styl „prsa paní Radové“ se u mne opravdu neplave, a pokud ano, tak jen kvůli šlapání vody a chvilkové orientaci na hladině. Dámy musí počítat s mokrými či vlhkými vlasy. Čepička není primárně určena pro ochranu vlasů proti namočení, stejně budete mít po plavání vlasy mokré či vlhké. Čepička se nasazuje již na zcela mokré vlasy, jinak klouže a jde špatně nasadit. Když chybí čepice, stékají prameny vody z vlasů přímo do pusy a také více zatéká voda do uší. Nicméně každý by si měl zvyknout jak na zatékání vody do uší, tak i na koukání otevřenýma očima pod vodou i bez plaveckých brýlí.

Plaveckou čepičku a plavecké brýle považuji v bazénu za nutnost. Pro toho, kdo si nechce pořídit plaveckou čepičku a brýle či váhá s jejich nákupem, je určen tento můj článek: Proč plavat s čepičkou a plaveckými brýlemi.

Plavecký piškot a plavecká deska

Pro zlepšení plavecké techniky a výuku dýchání u začátečníků pracuji hlavně s plaveckou destičkou a s plaveckým piškotem. Pořiďte si prosím určitě piškot, a pokud jste začátečník neplavec, tak i velkou plaveckou desku. Pokud nechcete lítat do obchodu, tak vám ráda odprodám nějakou svou starší výbavu.

Za sebe doporučuji plavecký piškot TYR Pull Float. Je vyroben z velmi lehkého materiálu, je souměrný, takže jej můžete použít místo malé destičky. Lze dát mezi nohy do rozkroku a přitom si nohy uzamknout kotníky do sebe. Jediná jeho nevýhoda je, že se snadno otlačí a je na něm vidět každá rýha, prostě zas tak dlouho nevydrží. Přesto u mne zatím vede. Pokud chcete používat piškot čistě mezi nohama (nikoli jako náhražku za desku), tak doporučuji plavecký piškot Swimaholic Pull Buoy.

Z plaveckých desek mám nejraději plaveckou desku Mad Wave Stream, ale je těžší a větší a bez horního úchopu. Dobrá je též plavecká deska Speedo Kickboard. Mezi levnou a používanou klasiku patří malá plavecká destička a velká plavecká deska od DENA Matušky. Pokročilejší plavci si již vyberou podle sebe.

Tréninkové ploutve

Pro všechny plavce i dospělé neplavce doporučuji zakoupit plavecké ploutve. Nezáleží na tom, zda se budeme chčit kraul, znak či prsa. I pro výuku prsou ploutve hodně využijeme a pomohou nám s dýcháním do vody, usnadní výuku prsou (prsových rukou) i kraulových a znakových nohou.

Z plaveckých ploutví doporučuji nejvíce pro začátky ploutvičky od BornToSwim, které seženete v různých barvách: modré, zelené, růžové, žluté či oranžové. Další informace najdete v mém článku: Jaké koupit plavecké ploutve? Dle mého názoru ploutve BornToSwim jsou skvělé pro začátky a pro začátky nedoporučuji jiné ploutve. Mám doma zakoupeny asi patery různé ploutve a ploutvičky BornToSwim jsou za mne prostě nejlepší! Plavání s nimi si zamilujete. Z jiných ploutví berou plavce často křeče, s BornToSwim tento problém nemáme. Pro začátky potřebujeme krátké, tréninkové a měkké ploutve. Profíci jsi pak už najdou své tvrdší či delší ploutve dle libosti… Vhodné velikosti ploutví jsou uvedeny na stránce Swimaholicu u ploutví úplně dole. Pokud vám BornToSwim budou, tak jiné než výše uvedené BornToSwim nekupujte, pokud to mají být vaše první ploutvičky. Pokud jste zkušený plavec, který ví, co hledá, tak si kupte co chcete. Jenom berte na vědomí, že do bazénu se dlouhé potápěčské ploutve nosit nesmí. Také ne v každém bazénu jsou ploutve povoleny.

Čelní šnorchl

Pro plavání, výuku kraulu a zdokonalení plavecké techniky kraulu je vhodný též čelní šnorchl. Chvíli trvá, než si na něj plavec zvykne, ale tento čas se nám bohatě vrátí. Potřebujeme čelní šnorchl, kde je trubice zepředu ve středu čela. Šnorchl určený pro potápění, u něhož je trubice vedená bokem, není pro rychlostní plavání vhodný. Já mám koupenou dřívější variantu centrálního šnorchlu Speedo a plavecký čelní šnorchl Finis. Speedo doporučuji ženám, Finis mužům. Speedo počítá s oněco menší hlavou i pusou. Finis je o něco větší a počítá s větší hlavou. Nicméně ke šnorchlu Finis je k dispozici víc různých nástavců a náhradních dílů. Na druhou stranu tyto nástavce a náhradní díly mi zatím připadají zbytečné a né všechny fungují dobře (např. nástavec na šnorchl Finis Dry Top se mi zasekává a nedoporučuji ho). Mně osobně se hodně líbí čelní šnorch Aquafeel Swim Snorkel, který sice osobně koupený nemám, ale používá ho jedna má klientka. Trubice je při plavání se šnorchlem Aquafeel pěkně ve středu, nelze ji mít šejdrem. Klip (skřipec) na nos si nekupujte, potřebovat ho nebudeme, naučíme se vydechovat se šnorchlem nosem.

Plavecké packy

Plavecké packy jsou vhodné až u pokročilejších plavců. Packy používám nejraději „rychlonasazovačky“ Finis Agility Paddle Floating Yellow ve střední velikosti (dva puntíky). Sednou ženám i mužům. Tyto packy občas beru na bazén a mohu je pro ozkoušení mým plavcům zapůjčit.

Krátký neoprenek pro neplavce a „zmrzlé“ plavce

Voda v bazénu má přesně takovou teplotu, aby plavci nebyla při permanentním a intenzivním pohybu zima a zároveň aby mu při pohybu ve vodě nebylo horko. Komu je ve vodě či při tréninku zima, zvažte koupi neoprenových plavek či krátkého neoprenu. Krátký neopren považuji téměř za nutnost u neplavců, protože je zateplí a zároveň lehce a rovnoměrně nadlehčí. Pohyb ve vodě u neplavců nebývá tak intenzivní, proto snadno prochládají, a pak onemocní. Dospělí neplavci též obvykle odmítají používání plaveckého pásku jako typické nadlehčovací pomůcky začátečníků. Proto neplavci, pořiďte si prosím krátký neoprenek! Částečně nám nahradí plavecký páseček a zateplí vás. Krátký neopren je též vhodný pro věčně „zmrzlé“ plavce. Plavčíci jsou na neopren zvyklí, berou ho jako plavky. Běžně v krátkém neoprenku plavou i lektoři plavání, pokud jsou s klienty či žáky ve vodě, aby neprochládali.

Pro neplavce doporučuji zakoupit v Decathlonu OLAIAN dámský krátký neopren pěna 1,5 mm se zapínáním na zádech černý (do teplých vod) či OLAIAN pánský krátký neopren na surf 100 1,5 mm tmavě modrý (do teplých vod) v ceně kolem 500 Kč. Na Šutce plavání v takovémto krátkém neoprenku tolerují a celkem běžně v něm plavci či trenéři plavou. Berte však na vědomí, že z hlediska návštěvního řádu se obvykle v bazénech může plavat pouze v plavkách. nicméně neopren bývá v plaveckých bazénech běžně tolerován. Neopren musí příléhat těsně na tělo. Pod neoprenek doporučuji si obléci normální celodílné plavky. Dokonce se vyrábějí přímo neoprenové plavky. Zlíská firma Agama PRO má nádherné modely v pánském i dámském provedení a lze se s nimi domluvit i na dovozu zboží do Prahy.

Pro naprosté začátečníky neplavce doporučuji si krátký neopren pořídit a plavat v něm. Neoprenek je vhodný též pro hodně hubené plavce (obzvláště ženy), kterým je věčně ve vodě zima. Neopren zajistí při lekci plavání lepší telepný komfort a zároveň příjemně nadlehčí. Neopren vám zároveň poslouží jako málá nadlehčovací pomůcka, protože nadnáší. Při intenzivnějším plavání v něm bývá již vedro a také pohyblivost těla v neoprenu je o malinko horší, než při plavání v plavkách. Plavání v plavkách je celkově pohodlnější.

Plavecká taška (mashbag)

Abyste to všechno měli kam dát, tak si můžete zakoupit plavecký vak (mashbag) na plavecké pomůcky. Já používám Speedo Mesh Bag v černé barvě. Vak je prodyšný, lehký a plavecké pomůcky v něm snadno uschnou. Z aktuální nabídky dobře vypadá např. plavecký vak Tyr Big Mummy Mesh Bag.

Plavecké hodinky

Pokud chcete si koupit levné plavecké hodinky do bazénu či na otevřenou vodu, tak pro rekreační plavce doporučuji běžecké hodinky se stopkami W200 S černé, které nabízí Decathlon kolem 300 Kč a jsou vodotěsné. Jsou prodávány v různých barevných variantách a mají funkce: čas, datum, stopky s mezičasem, minutka a budík. Sama je používám ke své plné spokojenosti ve vodě již léta. Decathlon nabízí též podobný model v ceně kolem 600 Kč plavecké hodinky do bazénu SL500 černé, který by měl umět měřit i vzdálenost a nabízí též stopky a čas. Jde o základní modely plaveckých hodinek. Náročnější plavci se poohlédnou spíše po dražších modelech, např. hodinkách značky Garmin či chytrých plaveckých hodinkách.

Špunty do uší

Častým problémem plavců bývá zánět vnějšího ucha nebo zánět vnějšího zvukovodu. Hlavní věcí je zde prevence, tedy dobře nasazená plavecká čepička až přes uši, aby do uší neteklo a vysušení uší po každém plavání. Počítejte s tím, že ucho po plavání je vlhké ještě pár hodin, a tak do něj nedávejte hned po plavání sluchátka. Chlór v bazénové vodě narušuje přirozenou obranyschopnost kůže, sliznic i ucha, uši jsou pak náchylnější k infekci. Plavcům doporučuji po každém plavání ucho řádně vysušit pomocí ručníku či papírových kapesníčků. Tenkým ručníkem si můžete obalit bříško prstu (ukazováčku či malíčku) a vložit bříško prstu lehce do ucha. Nakloňte při tom hlavu mírně na stranu, aby voda z ucha mohla samovolně vytéci a vsáknout se do ručníku či kapesníčku. Zbytek vody v uchu už přirozeně uschne. Doporučuji též po plavání potírat celé tělo lehce dětským olejíčkem a nezapomenout při tom ani na uši včetně vnější části zvukovodu. Lepší je pravidelná prevence, než řešení nepříjemných následků v podobě zánětu ucha. Zánět vnějšího zvukovodu má tendence se vracet a může se stát chronickým (tzv. „plavecké ucho“, anglicky „swimmer's ear“). Když už nastane problém se zánětem, musíte obvykle k lékaři. Během léčby akutního zánětu do vody nesmíte. Rozhodně dodržte dobu doporučenou lékařem, kdy do vody nepůjdete, případně si ji raději tak o jeden měsíc ještě prodlužte. Následně doporučuji alespoň po dobu půl roku nosit při plavání špunty do uší, než si budete úplně jistí, že vaše uši jsou opět v plné kondici.

Někdo plave se špunty pravidelně a brání tak nepříjemnému proniknutí vody do uší či přístupu chladné vody k uchu při plavání ve venkovních chladných vodách. Chladná voda v uchu či samotný chlad může uchu též způsobit problémy. Potápět se se špunty do velké hloubky nesmí. Za sebe doporučuji silikonové tvarovatelné špunty, např. ucpávky do uší Mad Wave Silikon či Aqua Sphere ucpávky. Někdo říká, že silikonové špunty jsou jednorázové, ale obvykle to není pravda. Já je používala minimálně půl roku opakovaně naprosto bez problémů. Můžete je použít na vlastní riziko i opakovaně, samozřejmě záleží na vaší hygieně ucha a na způsobu, jakým je do ucha budete dávat a jak je budete po použití uchovávat. Pro případné opakované používání doporučuji si do pouzdérka udělat pár dírek třeba otvírákem na víno, aby špunty uvnitř dobře větraly a mohly vyschnout. Silikonové špunty se chovají jako vazelínka, kterou si zahřejete v dlani, vytvarujete si je do kuličky (nikoli do válečku) a rozmáčknete je do prostoru ústí zvukovodu. Vše ideálně překryjete nasazenou čepičkou až přes uši a ještě přes čepičku přimáčkněte uši dlaněmi, aby vše perfektně sedělo a nevypadlo. Zde jsou videa, která ukazují, jak by se měly silikonové špunty používat: How to Use Wax Earplugs. Perfect Choice for Sleeping & Swimming., Anwendung von OHROPAX Stöpseln aus Silikon, How to use Mack's® Moldable Silicone Putty Earplugs či Why wear earplugs for swimming?.

Mezi plavci jsou oblíbené též špunty do uší Speedo BioFUSE Aquatic. Tyto špunty mám též koupené. Jejich výhodou je, že plavou na hladině (neutopí se), ale nejsou tak pohodlné jako tvarovatelné silikonové. Špunty Speedo je třeba nasadit tak, aby vnější tyčinka směřovala dozadu po vzoru videa: Swimwear Shack: Speedo Earplugs či Why wear earplugs for swimming?. Aktuálně je v prodeji jejich nová varianta Speedo Biofuse Earplug.

Olejíček po plavání

Chlorovaná voda vysouší sliznice i kůži. Po plavání je vhodné kůži celého těla ošetřit namazáním. Kdo maže, ten jede… Suchá kůže snižuje imunitu celého těla. Mně osobně nejvíce vyhovuje pro tento účel NIVEA Baby Caring Oil nebo čistě olivový olej, který si dávám do tohoto obalu. Olejíček je nejlepší natírat ještě na vlhkou pokožku těsně po plavání a sprše. Tenčí vrstvičku oleje spolu s lepšími hydratačními vlastnostmi docílíte natřením olejíčku na úplně mokrou pokožku, kdy tělo pak necháte přirozeně uschnout na vzduchu.

Plavecká bójka

Plaveckou bójku Swim Secure Dry Bag oceníte na otevřené vodě, tedy při plavání v přírodě v rybnících či řekách. Bójka má více funkcí. V prvé řadě slouží jako záchranná pomůcka, kterou máte kdykoli k dispozici, a která vás udrží nad vodou, pokud by nastal ve vodě nějaký problém. A kdybyste utonuli, tak ví záchranáři, kde vás hledat ;-). Lepší je volit bóji, která má dvě samostatné vzduchové kapsy, což bójka Swim Secure Dry Bag splňuje. S bójkou jste na otevřené vodě dobře vidět, což zvýší vaši bezpečnost. Pokud plavete v noci, můžete si do bóje dát rozsvícenou baterku a ostatní vás budou vidět jak lampiónek. Do bóje si můžete schovat věci, například doklady a klíče. Do větší bóje schováte i pár kousků oblečení či sandále. Praktičtější a skladnější je menší bóje (velikosti M), kam schováte jen doklady s jedním menším kouskem oblečení. Pokud se hodně bojíte o své doklady, můžete je dát ještě do vodotěsné plavecké taštičky Swim Secure Waterproof Bum Bag, nicméně já to nepovažuji vůbec za nutné. Z mé zkušenosti stačí dát do dobře uzavřené bóje neoprenovou ledvinku Neo Belt I i s doklady. Ledvinku pro jistotu obalím ručníkem či tričkem. Když vymáčknete z vnitřní kapsy vzduch, dobře uzavřete bóji a nafoukntete obě vzduchové komory, tak se vám do bójky dostane maximálně jen pár kapek vody, což vpohodě vsákne ručník či tričko.