Otužování a tréninky na suchu
Tréninky plavání je možné doplnit otužováním a tréninky na suchu. Tréninkem na suchu se myslí cvičení, posilování, chůze, běhání, protahování, jóga, pilates a další pohybové aktivity mimo vodní prostředí, tedy za působení gravitace. Každý plavec by se měl věnovat též sportovní pohybové aktivitě na suchu. Považuji to za zcela životně klíčové, není dobré jenom plavat. Je třeba se taky pořádně občas zpotit, nebo alespoň volit jiný kaloricky ekvivalentní trénink.
Toto je čistě má soukromá nabídka a nejedná se o organizované a placené tréninky nabízené v rámci mého podnikání. Jde čistě o mou soukromou doplňkovou aktivitu k plavání. Pokud byste měli zájem, a pokud já budu mít též zájem, tak se můžeme společně domluvit občas na nějaké akci. Respektive můžete se ke mně přidat, nebo se já mohu přidat k vám, pokud to pro mne bude zajímavé. Případné společné aktivity v tomto směru jsou založeny čistě na dobrovolnosti z mé i vaší strany a jsou nezávazné a na vlastní riziko a nebezpečí a zatím zcela zdarma.
O co mi jde. Přivítám parťáka či parťačku, parťáky či parťačky hlavně pro otužování, případně i pro společné cvičení či chůzi. Můžeme se domluvit na všech těchto aktivitách, nebo jen na nějaké společné aktivitě.
Otužování – celoroční plavání ve Vltavě
Chodívám sama nebo s pár lidmi plavat do Vltavy v létě na Trojský kanál a v zimě obvykle na Zámky. S kamarády či s kamarádkami se domlouváme na společném plavání, když nám to zrovna vyjde. Většinou si dáváme vědět tak hodinu až dvě před plaváním. Nic příliš neplánujeme dopředu, nicméně občas máme své oblíbené časy, ve kterých se snažíme chodit jako parta celkem pravidelně. Není to nic hromadného, obvykle se domlouváme ve dvou až ve třech. Když bude zájemců více, tak je větší pravděpodobnost, že se vždy s někým domluvíme.
Do Vltavy není dobré, když člověk chodí sám. Může se přihodit ledacos. Vždy je proto vhodné plavat alespoň ve dvojici. Proto zde dávám echo a přivítám případně víc lidí k sobě, kteří by se též chtěli přidat a vyhovovala by jim Trója a okolí. Občas je nás víc, někdy jsme třeba jen ve dvou. Když nás bude víc v kontaktu, bude to jedině dobře… Plavání ve Vtavě není jen tak. Vltava je chladná, mívá v létě maximálně 18 °C, v zimě obvykle teplota neklesá pod 5 °C. Plavání v ní je však krásné, osvěžující, zdravé a zdarma. Člověk je na vzduchu a plavání lze doplnit ještě o další trénink.
Pokud byste se ke mně (resp. k nám) chtěli přidat a chodit do Vltavy společně, tak by bylo dobré, kdybyste měli již nějakou zkušenost s otužováním a plaváním ve studené vodě. Pokud zkušenost nemáte, tak to vadit přímo nebude, můžeme též začít, nicméně předem podotýkám, že vše je zde na vaše vlastní riziko. Toto není žádná má oficiální nabídka tréninků plavání s otužováním ani firemní nabídka organizovaného otužování či organizovaných tréninků na suchu. Vše popsané na této stránce je nezávazné a zdarma, prostě jen soukromá společná akce, na které se můžeme domluvit stejně, jako se na ní můžete domluvit vy se svým sousedem či kamarádem od vedle.
Ještě před tím, než vlezete do vody, tak je dobré znát svůj zdravotní stav a o otužování se poradit se svým lékařem. V každém případě doporučuji se zároveň přihlásit do klubu otužilců I. PKO nebo do jiného klubu otužilců, kde lze plavat ve větších skupinách plavců na Braníku ve Vltavě. V klubech otužilců se dozvíte vše potřebné k otužování i to, jak začít a můžete tam získat své první otužilecké zkušenosti. V klubech bývá povinná lékařská prohlídka od sportovního doktora s absolvováním se zátěžového testu s měřením EKG. Je třeba, aby plavec byl zdravý a uměl dobře plavat. Vltava není bazén. Otužování je náročné obzvláště na srdce, je třeba mít též v pořádku ledviny a plíce. Základní informace k otužování najdete na webu zimního plavání (článek má více stran).
Při pobytu ve studené vodě je dobré používat plaveckou bóji, do které jde dát pár věcí včetně dokladů. Zcela nutností je plavecká čepička. Já používám dvě silikonové navlečené na sobě. Doba pobytu ve studené vodě je značně individuální, já tam bývám jen pár minut, záleží na teplotě vody. Obvykle plavu proti proudu a následně se vracím po proudu zpátky. Neplavu souvislé tratě. Vyhovuje mi více chodit dopoledne. Do Vltavy chodím vždy za světla a nejpozději na 17 h jsem již ve vodě. Protože mi vyhovují dopolední časy, tak bych k sobě přivítala klidně nějakou pani otužilkyni důchodkyni nebo někoho, kdo může vyrazit k vodě i dopoledne za hezkého počasí.
Chůze podél Vltavy
K Vltavě chodívám pěšky z Kobylis. Kdyby se někdo chtěl přidat i na procházku, můžeme se domluvit. Někdy dělám čistě procházku, někdy procházku spojím s plaváním ve Vltavě. Většinou to střídám, jednou čistě procházka, podruhé procházka + Vltava. Můj obvyklý okruh je na 2 až 2,5 hodiny chůze (zhruba 10 km) z Kobylis směrem k Vltavě. Zjistila jsem, že tato délka trasy mi vyloženě vyhovuje a je ekvivalentní intenzivnějšímu hodinovému tréninku, takže funguje velice dobře na tělo i mysl.
Posilování na venkovních hřištích
Někdy chůzi a plavání doplňuji ještě workoutovým cvičením (posilováním) na venkovních hřištích. Poblíž Trojského kanálu je jedno skryté pěkné hřiště k dispozici včetně velké travnaté plochy, takže si tam lze i zacvičit. Kdyby někdo měl zájem, tak kromě posilka můžeme dát společně nějakou jógu, cvičení či karate. U mne v Kobylisích máme též hřiště s pyramidou z lan, na které blbnou hlavně děti, nicméně lze si tam po procházce velice dobře protáhnout nohy a celé tělo. Posílíme tím výborně i ruce. Též je tam miniaturní lezecká stěna. K utahaným nohám přidáme ještě i utahané ruce, aby to bylo dokonalé.
Kolo
Kdybyste se chtěli přidat na se mnou na kolo, tak má oblíbená trasa je opět podél Vltavy směrem do Klecan až Řeže a k zoo do Kobylis zpět. Trasa Kobylisy – Řež je zhruba na 30 km převážně po rovině. I kolo by šlo spojit s nějakým dalším tréninkem, ale většinou to nedělám. Kolo mne utahá dost samo o sobě.
Jak se domluvíme?
Pokud by někdo měl zájem se ke mně (resp. k nám do malé skupinky) přidat, tak jednoduše napište či zavolejte. Neberte to prosím jako výzvu k seznámení. Jde mi o cvičení. Pokud to bude oběma stranám vyhovovat, tak se společně můžeme domluvit. Dáme si pak navzájem vědět, když bychom někam chtěli vyrazit. Čas obvykle řeším spontánně, podle chuti, únavy, práce a počasí. Hlavně hledám (resp. hledáme) někoho pro společné otužování a plavání ve Vltavě. Ve dvou, ve třech či čtyřech je to lepší a zábavnější. Zbylé aktivity není až tak klíčové dělat ve skupině. Do Vltavy je vhodné chodit dvakrát až třikrát týdně. V úterý a ve čtvrtek nemohu, to mívám tréninky v bazénu. Pro venkovní aktivity preferuji dopoledne. Odpoledne volím prakticky pouze v případě, když dopoledne pršelo, nebo mne chytl pracovní zápal a já se neodtrhla od PC…